Fotoreportáž jak obléct zeď. Pár inspirací.
Neříkám, že každá zeď si zaslouží nebo je jí souzená „ozdoba“, ale jsou prostory, které to opravdu vyžadují. Například dlouhé a úzké místnosti. Tmavé místnosti bez dostatku denního světla. Místnosti s vysokým stropem. Berme to jako hru. Hrajte si, ale opatrně.
Tak například, zamyslete se, co byste rádi viděli po probuzení? Někdo chce vstoupit do měkkého mechu a vidět v dálce velké jezero, někdo si chce připomenout hezkou vzpomínky či krásný úsměv.
A jak na to? Vyberte kam a co a můžeme se vrhnout na realizaci.
- Fotografie – obrázek je základ. Kvalitní fotografie, myslím tím, v dostatečně vysokém rozlišení. Teď trochu teorie potřebné pro ty, kteří se s pojmem „vysoké rozlišení“ ještě nesetkali nebo si nejsou úplně jistí.
Nejdříve to vezměme od konce. Obrázek je jakýsi soubor objektů (pixelů) na ose X a Y (například 1600x1200px, šířka X je vždy na prvním místě). Osy X a Y jsou přítomny vždy, děj se co děj, a vždy mají určitý počet pixelů. Digitální obrázek, dokud jej fyzicky nevytiskneme, však v podstatě nemá pevně daný rozměr. Nebo lépe řečeno, jeho rozměr je relativní. Víme pouze, kolik obsahuje pixelů na osách X a Y. To, jak velký se obrázek na různých monitorech (v poměru k úhlopříčce monitoru, ne v absolutních centimetrech) zobrazí, ale i to, do jakého rozměru jej budeme moci vytisknout, je dáno hodnotou PPI – pixels per inch (pixely na palec).
Čím více obrazových bodů na palec, tím větší je rozlišení. Obraz s vyšším rozlišením obvykle vytváří kvalitnější vytištěný obraz.

POZOR na rozdíl mezi PPI a DPI. PPI je hustota pixelů v přesně vymezené šířce x délce. Přesto, že tato hodnota je obecně uplatňována méně než DPI – dots per inch (body na palec) a je i méně známá, je to právě ta hodnota, která se v počítačové grafice uplatňuje, avšak mylně je vydávána za DPI. Když si na Windowsech zobrazíte vlastnosti libovolného obrázku, vedle rozlišení X a Y je tam také položka jmenující se DPI, ve skutečnosti se však jedná o PPI.
Pokud máme hotový obrázek a chceme tisknout, musíme znát rozlišení obrázku (šířka x výška v pixelech), a hodnotu PPI (udávanou většinou jako DPI). Pak šířku a výšku v pixelech vydělíme hodnotou PPI a dostaneme velikost možného tiskového rozměru v palcích. Uvedu příklad. Rozlišení 3000x2000px při PPI 250. 3000/250=12 palců. 2000/250=8 palců. Tedy mohu tisknout na 12×8 palců, tedy přibližně 30,5×20,3 cm.

V programu IrfanView, což je jednoduchý prohlížeč obrázků, zjistíme velikost obrázku pře hlavní menu Image -> Information a ukáže se nám následující obrázek. Vidíme, že rozlišení je 400 DPI a velikost tisku je 30×20 cm.
TIP: nechte se profesionálně vyfotit, zažijete spousty legrace a ještě k tomu budete mít opravdu kvalitní fotografie ve vysokém rozlišení nebo si fotografii kupte v databance fotografií. Výběr je opravdu velký.
Obrázek máme. Místo máme. Teď se zaměření na to CO, respektive v jaké podobě ztvárníme ideu. Tapeta, obraz v klasickém rámu či plátno nebo dokonce ve skle?
TAPETA
MATERIÁLOVÉ MOŽNOSTI:
- Vlies – působí povrchově jako látka, vlies, podklad může být papír nebo netkaná textilie.
+ snadné lepení – v případě netkané textilie se natírá jen stěna, v případě, že je podklad papír natírá se tapeta
+ odolný materiál – lze i otírat vlhkým hadříkem
+ různé rozměry – např. šíře jednoho pruhu až 1,3 m, minimální spoje
CENOVĚ DRAŽŠÍ NEŽ JINÉ MATERIÁLY
Využití v obytných prostorech jako je obývací pokoj, ložnice, chodba.

Vliesová tapeta jako obraz a současně jako výplň posuvných dveří ve stejném dekoru.

Samolepící fototapety PVC – umělohmotné folie z jedné strany lepicí
+ snadná údržba
+ hladký povrch
+ cenově přijatelná varianta
+ aplikace na jakýkoliv materiál – sklo, nábytek
- Těžší aplikace – mohou vznikat bublinky a trhliny
Využití spíše dekorativní, do kuchyně, na lednici, na dveře do koupelny a WC.
DOPORUČENÍ:
Řádně změřte daný prostor. Nedoporučuji tapetu od rohu k rohu, téměř žádná zeď není 100% rovná a nerovnost vám může zkazit efekt.
OBRAZ V KLASICKÉM RÁMU
Stará dobrá klasika. Výběr rámů je široký (dřevěné, plastové kovové, vyřezávaná)ať už si necháte vyrobit rám na míru od truhláře nebo v rámařství nebo starožitný rám z antiku, do kterého umístíte svůj obraz. Záleží na současné podobě interiéru, tak aby tato dekorace do interiéru zapadla nebo ho zvýraznila, pokud je to cíl. Záleží zdali rámujete fotografii nebo olejomalbu.
+ jednoduchá aplikace a instalace
+ možnost výměny obrazu bez vysokých nákladů
+ estetické doplnění paspartou
- Limitace velikosti rámu

Co je pasparta? Pasparta je barevný neagresivní (nekyselý) karton tl.1,4 mm, který slouží k estetickému doplnění obrazu v rámu resp. clip rámu. Na výběr velká škála barev, které podtrhnou celý ráz obrazu.
Zdroj: www.frame-it.cz
Esteticky můžete také i vypadat rám bez obrazu nebo zarámované zrcadlo ve vyřezávaném zlatém rámu.

PLÁTNO
DRUHY PLÁTEN
- Ze 100% bavlny
- Směs bavlny a polyester – jde o zajímavý pololesklý materiál.
- Jen polyester
Většinou napnuta na dřevěném rámu a zafixována svorkami.
+ volba libovolné velikosti
+ cenově dostupné v případě polyesterových pláten
+ stejný styl , různé rozměry – možnost galerie a tvorby panoramat
+ polyesterová plátna časem povolí své napnutí
- výsledný efekt barevnosti – záleží na barvě plátna – zářivě bílé plátno nebo přírodně bílé plátno
- cenově náročnější v případě bavlněných pláten
DOPORUČENÍ:
- POZOR na tisk na hranách plátna. Některé firmy to dělají automaticky jiné bohužel ne. Ptejte se, než si daný produkt objednáte. Pokud chcete tisknout i na hrany plátna přijdete obvykle o 2,5 cm z fotky z každé, což u některých fotek může být problém. Takže buď si v grafickém programu chybějící cm doplňte nebo požádejte grafické studio, případně vybírejte fotografie, kterým to chybět nebude. Osobně doporučuji tisknout i na hrany, výsledek vypadá profesionálně.
- Vyhněte se tmavým málo kontrastním fotkám, při slabším osvětlení na nich není téměř nic vidět.
- Zkontrolujte strukturu plátna – každý kvalitní dodavatel by vám měl tuto informaci podat. Některé struktury pláten vypadají jako umělé ubrusy.
- Napínací rám – může být zafixován pomocí dřevěných klínků, kterými se dá plátno znovu dopnout v případě, že dojde k jeho povolení vlivem změny teplot či vlhkosti. Pro srovnání je vpravo rám lepený napevno, kde už nelze plátno dopnout.

Obrazy dokreslují design interiéru, dodávají mu styl a osobitost. Důležité je vybrat vhodný materiál a motiv. Doporučuji vybírat dodavatele, který své produkty i sami vyrábějí a jsou schopni Vám poskytnout dostatek informací k daným materiálům, povrchům a technickým parametrům, abyste nekupovali zajíce v pytli.